Bolivya’da darbe girişiminin lideri gözaltına alındı: Başkent La Paz’da neler yaşandı?

Bolivya’nın başkenti La Paz’da Başkanlık Sarayı’nın dün askerler tarafından basılmasından saatler sonra darbe girişiminin lideri General Juan Jose Zuniga gözaltına alındı. Askerler ise Zuniga’nın yerine atanan General Jose Wilson Sanchez’in emriyle geri çekildi.

Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce, düzensiz ordu birliklerinin “darbe girişiminde” bulunduklarını açıkladı. Girişimi kınayan Arce “Demokrasiye saygı duyulmalı” dedi.

Eski solcu devlet başkanı Evo Morales’in gelecek yıl yapılacak seçimlerde, eski müttefiki Arce’ye karşı yarışmayı planladığını açıklamasıyla ülkede gerginlik arttı.

Askerler dün önce önemli hükümet binalarının bulunduğu La Paz’daki Murillo Meydanı’nı kapattı ve Başkanlık Sarayı’nı kuşattı.

Gün içinde ise zırhlı araçlar ve silahlı birlikler, La Paz’ın merkezini ele geçirdi.

Ardından birliklerin dağıldığı ve polisin meydanın kontrolünü ele geçirdiği bildirildi.

Askerler Başkanlık Sarayı’nı kuşattığında, Bolivya hükümetinden bakan Maria Nela Prada, Facebook hesabında hükümet binasının penceresinden durumu gösteren bir video paylaştı.

Prada, “Halkın sarayındayım. Gördüğünüz gibi burası silahlı tanklar ve birliklerin ele geçirdiği Murillo Meydanı” dedi. .

General Juan Jose Zuniga, Murillo Meydanı ele geçirildikten sonra “Bu vatanı kurtaracağız” diyerek ordunun “gerçek demokrasiyi yeniden kurmayı amaçladığını” söyledi.

Ayrıca, hapisteki eski lider Jeanine Anez de dahil olmak üzere “siyasi mahkumların” serbest bırakılacağını ekledi.

Ardından Başkan Arce, sarayının dışında silahlı askerler varken bir konuşma yaparak “Bugün ülke bir darbe girişimiyle karşı karşıya. Bolivya halkının demokrasi adına darbeye karşı örgütlenmesine ve harekete geçmesine ihtiyacımız var” dedi ve ekledi:

“Darbe girişimlerinin Bolivya’da bir kez daha can almasına izin veremeyiz.”

Arce, darbe girişiminden önce, General Zuniga’nın görevden alınmasının planlandığını da açıkladı.

Birkaç saat sonra askerler meydandan çekildi, polis meydanın kontrolünü ele geçirdi.

General, Pazartesi günü televizyonda, gelecek yıl yeniden aday olması halinde eski solcu başkan Evo Morales’i tutuklayacağını söylemişti.

Morales, 2019 seçimlerine hile karıştırıldığı iddiaları üzerine yapılan protestoların ardından genelkurmay başkanının kendisini istifaya çağırması üzerine başkanlıktan ayrılmıştı. Sonraki günlerde ülkede istikrarsızlık hakimdi.

Arce, bu dönemin ardından başkan seçilmişti.

Eskiden müttefik olan Morales şu anda Arce’e karşı çıkıyor ve gelecek sene yapılacak seçimlerde ona karşı aday olmayı planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir