Fehmi Koru: “Normalleşme”den beklentiler karşılıksız mı kalacak, öyle düşünenler varsa da her siyasi hamle sonuç doğurur

* Fehmi Koru

Herkesin merakı benim de merakım.

CHP’nin yeni genel başkanı Özgür Özel’in başlattığı, AK Parti genel başkanı da olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da tasvibini alan ‘normalleşme/yumuşama’ , acaba biriken sorunların çözümüne yol açacak mı?

Merak edilen konular ve beklentiler

Kendilerini ziyaret eden CHP genel başkanına, AK Parti ve MHP’nin genel başkanları iade-i ziyarette bulunacaklar mı?

Osman Kavala’nın cezaevinden çıkması mümkün olacak mı?

Ya Selahattin Demirtaş’ın?

Hatay halkının oylarıyla milletvekili seçilmiş Can Atalay’ın tutukluluk haline son verilerek Meclis’teki görevine başlaması mümkün olabilecek mi?

Sinan Ateş’in katillerini gerçek azmettirenler de iddianameye eklenerek yargılanmaları sağlanacak mı?

Emeklilerin şikayetlerini hiç değilse hafifletecek ciddi bir maaş artışı söz konusu olacak mı?

Meraklarımızın öncelik arzeden maddeleri bunlar…

Etrafa kulak verince beklentilerin fazla olduğunu fark ediyorum.

Çözümler kolay aslında

Dikkat edilirse, merak edilen konuların hepsi artık iktidar ile ilgili; Özgür Özel ülke siyasetinin belli başlı dikenli konularını ortaya attı -daha doğrusu iktidar ortaklarının sahasına bıraktı-, şimdi bizler o konuların hangilerinde neler yapılacağını merakla bekliyoruz.

En kolayı iade-i ziyaret…

Cumhurbaşkanı, CHP genel başkanını kabulünde, konuk hemen yanındaki boş bırakılmış koltuktan rahatsız olunca, iade-i ziyareti o rahatsızlığı telafi için kendisi telaffuz etmişti.

Herhalde CHP genel merkezine gidecektir…

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin de iktidarın küçük ortağı olarak büyük ortağın açtığı yolu takip etmesi beklenir.

Göreceğiz.

Diğer konu başlıkları da aslında istenirse kolayca yerine getirilebilir.

Osman Kavala adına, dün, üç ayrı konuda yeni bir itiraz dilekçesi mahkemeye sunuldu. Dilekçe aslında mahkemeye sorunu kestirme yoldan çözüme kavuşturma fırsatı sağlıyor. Önceki her dilekçeye olumsuz cevap veren mahkeme, bu kez itirazı haklı bulup Kavala’nın cezaevinde 2383 gün sürmüş ikametini sona erdirebilir.

Yargılanma konuları farklı olsa da Selahattin Demirtaş’ın durumu da Osman Kavala’nınkine benziyor. İkisi de siyasi tutuklu.

Can Atalay’ın durumu daha da kolay. Onunla aynı kaderi geçmişte paylaşmış iki milletvekili –Enis Berberoğlu ile Ömer Faruk Gergerlioğlu– milletvekili seçilince serbest bırakılmışlardı. Mahkeme kararıyla. Can Atalay’ın serbest bırakılmasına mahkeme zorlanmadan karar verebilir.

Yeter ki, istensin…

Sinan Ateş cinayetinin takipçileri var. Gerçek azmettirenlerin de davaya dahil edilmesinde ayak sürünürse, iktidarın yalnız bir ortağı değil iki ortağı birden kamuoyu önünde zor duruma düşecektir. İktidar partileri eleştirilerin kendilerine dönük hale gelmesine fırsat vermeden, yargı gerekeni yapabilir…

Emeklilerin durumlarının iyileştirilmesi için şimdi söz verilir ve Temmuz başında eleştirileri sona erdirecek çapta bir zamla şikayetler geride bırakılabilir.

Ne dersiniz, yumuşayan ortamda bunlar yapılacak mıdır?

Neden hiç umutlu değilim

Ben kuşkuluyum.

AK Parti’de acil köklü değişiklik olmayacağını zaten ilk günden beri yazıp söylüyorum. Olmadı da zaten.

Çalışanlar ve emekliler için tatmin edici zamların hayal olduğunu düşünüyorum. Hazine Bakanı Mehmet Şimşek buna izin vermeyecektir.

Osman Kavala, Selahattin Demirtaş ve Can Atalay’ın tutukluluk hallerini bitirecek adımları iktidarın büyük ortağı atmak istese bile, küçük ortağın onayı olmaksızın bunu yapabilmesi mümkün görünmüyor. MHP’nin vetosunu nasıl aşabilir AK Parti?

Sinan Ateş cinayeti davasının sahipleri var olmasına var ama bizde yargı özellikle bu tür davalarda karar vermede fazla aceleci davranmaz.

Gerçek azmettirenler? Keşke iş o noktaya varabilse…

Merak konularına ilişkin benim beklentim böyle. Olumsuz.

Peki, Özgür Özel ‘normalleşme’ söylemi ile sonuç alınamayacak bir süreç mi başlatmış oldu?

Bazıları konuya bu kuşkuyla yaklaşıyorlar ama o konuda ben farklı düşünüyorum.

Siyasette hiçbir hamle karşılıksız kalmaz çünkü. Beklenen olmazsa, bakmışsınız beklenmeyen olmuş…

* Bu yazı fehmikoru.com sitesinden alınmıştır…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir