Gazze’de halk aç beklerken İsrailli aşırı sağcılar yardım paketlerini parçaladı

İsrailli  aşırı sağcılar, dün işgal altındaki Batı Şeria’da Gazze’ye giden yardım konvoyunu durdurarak gıda ve ilaç kutularını parçaladı. 

İsrail’in katliam yaptığı Gazze’de yüzbinlerce kişi açlık yaşarken, aralarında Yahudi yerleşimcilerin de bulunduğu çok sayıda İsraillinin Ürdün’den Gazze’ye giden yardım kutularını parçalaması dikkat çekti. 

İsrailli gruplar, Gazze’de rehin tutulan İsrailliler bırakılana kadar Filistinliler yönelik yardımlara izin verilmemesi gerektiğini savundu. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde kalabalığın, yardım kutularını kamyondan düşürüp üzerinde tepindiği görülüyor.

Gruptan bir kişi, AFP haber ajansına “Askerlerimizi ve İsraillileri öldüren Hamas’a yardım kamyonlarının geçtiğini öğrenince buraya geldik” dedi.

El Halil’deki bir İsrail kontrol noktasında çekilen görüntüler, ABD’nin de tepkisini çekti. Beyaz Saray, yağmalama görüntüleri için “çok korkunç” ifadelerini kullandı.

Gazze’de can kaybı 35 bini geçerken BM, korkunç bir açlık felaketinin kapıda olduğu uyarısı yapıyor. 

İSRAİL, YARDIM ÇALIŞANLARINI HEDEF ALIYOR

ABD merkezli sivil toplum kuruluşu İnsan Hakları İzleme Örgütü’nin (HRW) yayınladığı raporda da, İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana insani yardım çalışanlarına yönelik 8 ayrı saldırı düzenlediği ifade edildi.

BM ise Gazze’de 250’den fazla yardım çalışanının öldüğünü belirtti. 

İsrail’in 1 Nisan’da düzenlediği saldırıda World Central Kitchen (WCK) adlı yardım kuruluşunun araçları hedef alınmıştı. Saldırıda yardım bekleyen Gazzellilere yiyecek dağıtan 7 yardım çalışanı hayatını kaybetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir